Baharat

Geleneksel Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar tren. Baharat, köklü güzeştei ile Türk ısırmak kültürünün merkezinde arz almaktadır. Baharat veya asıl malzeme olarak yemeklerde, şirinlarda, dolaşmaşularda, reçellerde başta olmak üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan sadece bir kısmı kendine has özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çyeksan bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına için kullanılmaktadır. Baharatları ısırmak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Iyi yemeklerde yakın oranlarda kullanabildiğiniz ahit, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi katkısızlar. Hassaten doğanın kaynağından gelen baharatların iyileştirici etkisi evetğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en katkısızlıklı besinlerin başında hasılat. Tüm bu özelliklerin kanatı gün yemeklerinizi azıcık takas etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, tatlılık, renk veya yararlanma amacı gibi farklı alanlara için farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e benzeyen bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki asıl deşenle vasıtasız ilişkili olma eğilimindedir. Asıl olarak bahar çeşitleri fiziki özelliklerine için toz, kuru ve taneli olmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak malum en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü bahar aynı zamanda şirinlıkları ile bilinir fakat yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok geniş oldukları sinein sinelerinde renk farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi ekseriya safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve ekseriya ısırmak pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar kebir ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar rızık ve sineeceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı sineecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın toz baharatlar beyninde üçüncü renk sınıflandırmasına iye olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçallık, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bunların kanatı gün yeryüzünde daha pek çok bahar bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz gibi baharatlar, farklı yapıları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten bazı baharatlar asıl sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının taban sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşeli ve özel prosedür gerektiren koyu ve kırıcı tatlar oldukları sinein çoğunlukla ıvır zıvır miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş veya zahter gibi baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem olabildiğince şifalı hem de özellikle şirinlarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde değerlendirilebilecek özge baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, yekten çokça baharın yarar oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. çoğunlukla ete tatlılık salmak gibi ammaçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce yakinen baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çyeksan bahar Türk mutfağında çok zikıymet bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Anadolu sınırları zarfında en geniş kullanılan tatlar beyninde arz almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde çabucak ayrım edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört huzur artırırlar. Anadolu mutfağında son not uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çyeksan, ekseriya bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Anadolu mutfağında önemli bir yere iye olan toz veya pul gibi biber bazlı baharatlar çabucak çabucak bütün yemeklerin asıl malzemesidir. Üretimi sinein bezek biberi adı verilen özel bir biber türü gerektiren bu bahar türü, katkısızlıklı yapısıyla da dide dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi taban bahar beyninde arz yer hem de Güneydoğu Anadolu ile özdeşleneşeli ve biber özü sineermiş bir özge bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, özge biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle çabucak ayrım edilir. Hassaten zehirlığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan fakat farklı bir yapıya iye olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda ekseriya atlatmak ve zeytinyağı ile tüketilen katkısızlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sağlamak sinein Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Anadolu mutfağının kuzeyı Seven Spices
Yedi baharın ihtimal de en malum üyesi olan karabiber, hem kıta hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin ten ürünlerinde vasıtasız pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, sıcak iklimlerde yetineşeli karabiberlerden yapılır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya gibi ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi sinein mükemmeldir. Hassaten yemeğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin taban yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı cepheü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle akıllıca miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar beyninde bir sair kuzey olan kekik, geniş bir yararlanma yerı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları zarfında gani miktarda yetişmesi, kekiğin biryoğun varyasyonda kullanılmasının asıl sebebidir. Dirimlik gır konusu evetğunda, biryoğun katkısı olan âdem evladı vücut sistemi sinein iyidir. Kekik otu gibi bazı çkamer türleri hasetn böylece yorgunluğu bertaraf etmek sinein uygun gelebilir. Bir özge bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri evetğu sinein Anadolu’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu bahar çabucak çabucak her yemekte kullanılabilir. Baharatın sineindeki esanslara bağlı olarak farklı neticelara uygun gelebilmektedir. Bu açıdan sineerik ve hammaddelere için uzmanlardan takviye alarak ürünleri dağıtırken yararlanma önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe taban direği olan bahar çeşitleri ve aş damı kullanımları, yakın orantıda ve yakın miktarda kullanıldığında her yaşfecir kullanıcıya uygun gelebilir.

Olağandışı ve cafcaflı baharatlar
Sayısız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın kanatı gün karışım yapısına iye olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini allıkıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, ekseriya birkaç baharın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Bayağı popüler olan bu karışımlar hem ameliye hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sık sık gır ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü gödeş ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her ahit kanatınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi hızlıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin asıl maddesi kişniştir. Ancak biryoğun farklı bahar sineerir. Türk köftesine adını veren en taban maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap gibi yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda tatlılık bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem de yiyecekleri daha hızlı sindirir ve katkısızlıklı bir ısırmak yersiniz. Bir özge cafcaflı bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Katılmışşi tadı sayesinde özellikle salatalar sinein uygundur. Ancak sumak baharı ekseriya salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne akarsuşların doğal özlerinde antioksidan sineerdiğini heves ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir yanıt yazın