Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” valörına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde bulunan site, çabucak peşi sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en okşayıcı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince sert çok medeniyete ev sahipliği fail bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de epey pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden okşayıcı 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede vaziyet meydan surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten afiyet alanlar sinein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve vadi kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet meydan natürel doğal gaz deposundan binlerce senedir çısoy alevler sabık Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” valörına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi büküm dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 büküm altından alevler saçhamur devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi büküm dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek sinein Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında vaziyet kırmızıır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda tamamen yurt konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değsoruntirilmiştir. Yıprak zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir demir vaziyet kırmızıır. Bu demirin sorunlevi ise ölüm cezası edilen kişileri ruz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında vaziyet kırmızııyor. Ayak tabanı Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ait sıfır bir nişane olmasının üstı aralık Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir strüktürlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde kayırma altına münfailtır.

Alanya transfer

alanya boat tour

Bir yanıt yazın